W domu czujemy się bezpiecznie oraz komfortowo. Jednak z biznesowego punktu widzenia zdalna praca stanowi poważne zagrożenia dla ochrony danych. Pamiętajmy, że podczas pracy zdalnej korzystamy z sieci internetowej w domu. Często sieci domowe nie są w żaden dodatkowy sposób zabezpieczane, a nie jest rzadkim przypadkiem obecność w takiej sieci zainfekowanych urządzeń. Posiadamy również dostęp do urządzeń prywatnych, które w czasie pracy zdalnej mogą posłużyć, jako narzędzie służbowe. To tworzy dodatkowe ryzyko, przed którym lepiej się zabezpieczyć.

1.Zabezpiecz komputer oprogramowaniem antywirusowym

W trakcie pracy zdalnej Twój komputer może być podatny na różne zagrożenia tj. spam w wiadomościach email, phishing, wirusy w załącznikach oraz ataki związane z socjotechniką, wykorzystujące bieżące sytuacje polityczne i gospodarcze. Aby zwiększyć bezpieczeństwo skorzystaj z oprogramowania antywirusowego, które chroni urządzenie w czasie rzeczywistym.

2.Otwarte publiczne sieci Wi-Fi

Publiczny Internet Wi-Fi jest dostarczany przez nieznany serwer, bezpieczeństwo danych nie jest gwarantowane. Połączenia z Internetem w tych sieciach to zwykle połączenia typu "on-tap", które niosą ze sobą ryzyko wycieku danych. Aby zachować ostrożność, rozsądne jest unikanie otwartych (darmowych) sieci Wi-Fi – najlepiej połączyć się za pomocą mobilnego Internetu za pośrednictwem swojego telefonu przy użyciu bezpiecznego i szyfrowanego połączenia typu VPN (z ang. Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna)

3. Hasła

4. Nie podłączaj urządzeń zewnętrznych (np. pendrive)

Pamięć masowa na USB jest niewątpliwie ratunkiem w momencie, gdy pojemność dysku na komputerze jest bardzo ograniczona. Na czas przymusowej pracy zdalnej warto jednak zmienić swoje nawyki i skorzystać z dysków w chmurze, które są o wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem do przechowywania elektronicznych dokumentów, plików multimedialnych oraz ważnych danych. Rozwiązania takie jak OneDrive lub Dysk Google w pakiecie G Suite rozwiązują również problem z dostosowaniem środowiska technologicznego do wymogów RODO.

5. Aktualizuj system i aplikacje, z których korzystasz

Jeżeli na urządzeniu do pracy zdalnej masz zainstalowane oprogramowanie służące m.in. do przetwarzania danych osobowych – aktywuj na nim automatyczne aktualizacje. Identycznie postępuj w kontekście aktualizacji systemu operacyjnego np. Windows. Dbaj o to, aby Twój komputer posiadał zainstalowane zawsze najnowsze wersje programów oraz łatki bezpieczeństwa.

To samo dotyczy pracy zdalnej za pomocą smartfona. To dobry moment, aby sprawdzić, czy producent nie wprowadził dla niego odpowiedniej aktualizacji. Jeżeli chcesz mieć 100% pewności, że korzystasz z zawsze aktualnych narzędzi – zainwestuj w rozwiązania chmurowe tj. Office 365 lub G Suite, w których wszystkie niezbędne prace z użyciem poczty email oraz dokumentami wykonasz za pomocą szyfrowanego połączenia w przeglądarce.

6. Dostęp do poczty e-mail

Pamiętajmy o nieco większej czujności w kontekście ataków phishingowych. Komfortowa atmosfera domowa jednak wyłącza nieco czujność. Minimalnie – nie otwieraj podejrzanych załączników, nie klikaj w dziwne linki przesłane e-mailem czy na komunikatorze. Pamiętaj również, że korzystanie “na szybko” z prywatnych skrzynek pocztowych żeby wysyłać korespondencję zawodową to nienajlepszy pomysł.

7. E-dokumenty

Niewątpliwie praca zdalna stwarza pewne niedogodności, jeśli chodzi o pracę wykonywaną
w oparciu o dokumenty w tradycyjnej, papierowej formie. Przejście na pracę zdalną to dobry moment na zmianę swoich przyzwyczajeń i skorzystanie z elektronicznych dokumentów np.
w formacie PDF. Przechowywanie ich w chmurze jest sporym ułatwieniem. Ogromną zaletą przechowywania plików w takiej usłudze jest ich bardzo duże bezpieczeństwo (kopie zapasowe danych są przechowywane przez okres 30 dni) oraz wysoka dostępność na poziomie 99,9% czasu w skali roku.

8. Komputery domowe i zdalny dostęp

Jeśli używasz domowego komputera i korzystasz z dostępu do materiałów z sieci biurowej, powinno się to odbywać tylko i wyłącznie za wiedzą i zgodą osób odpowiedzialnych za organizację i za zarządzanie nią. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak robić to bezpiecznie:

• Korzystaj z osobistej zapory sieciowej, oraz zawsze miej zainstalowany i zaktualizowany program antywirusowy na komputerze.
  • Zawsze upewniaj się, że wrażliwe dokumenty są bezpiecznie skasowane, kiedy już z nich nie korzystasz.
  • Jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej, upewnij się, że sieć jest szyfrowana w bezpiecznym standardzie WPA (ang. Wi-Fi Protected Access). Wiele routerów ma od razu zainstalowany standard WPA w oprogramowaniu.

Podsumowanie

Korzyści, jakie niesie ze sobą możliwość pracy zdalnej, są ogromne. Podejmując rozsądne środki ostrożności pozwalające uniknąć takich niebezpieczeństw, jak niebezpieczne bezprzewodowe połączenia z Internetem, praca na niezabezpieczonym komputerach, słabe hasła, można pracować
w bezpieczny sposób praktycznie z każdego miejsca.