Instrukcja postępowania z osobą bez objawów ostrej infekcji układu oddechowego w Zespole Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Gdy w placówce pojawi się osoba, która w okresie ostatnich 14 dni przebywała na obszarze utrwalonej transmisji wirusa: Chiny, Włochy, (w szczególności w regionach: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania) oraz Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan lub miała bliski kontakt* z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym, pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2) oraz nie ma objawów ostrej infekcji układu oddechowego (gorączki, kaszlu, duszności).

*Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w jednostce szkoły w związku z pracą w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, zamieszkiwanie z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu.

Aktualną sytuację epidemiologiczną można śledzić na stronach:

Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS): https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci

Europejskiego Centrum Zdrowia Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases

Postępowanie

1. Sprawdź aktualną sytuację epidemiologiczną na stronach GIS lub ECDC (linki powyżej) i upewnij się, że osoba przebywała na obszarze utrwalonej transmisji wirusa.
  2. Powiadom dyrekcję szkoły o danym przypadku.
  3. Szkoła powiadamia właściwą ze względu na miejsce podejrzenia, stację Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mapa stacji jest dostępna pod adresem: https://gis.gov.pl/mapa

Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:
    ul. gen. Leopolda Okulickiego 9D,
    26-601 Radom
  4. Stacja zakwalifikuje osobę do odpowiedniej grupy:
    Grupa 1 Ograniczenie aktywności społeczno-zawodowej przez 14 dni od narażenia + samokontrola stanu zdrowia
    Grupa 2 Ograniczenie kontaktów społecznych przez 14 dni od narażenia + samokontrola stanu zdrowia
    Grupa 3 Samokontrola stanu zdrowia przez osobę przez 14 dni od narażenia z zachowaniem codziennych aktywności
  5. Osoba u której w ciągu 14 dni od narażenia wystąpią objawy zakażenia musi zostać skierowana na ocenę medyczną do Izby Przyjęć Szpitala Zakaźnego.

Instrukcja do pobrania link.