We have an honour to announce the winner of the school CHRISTMAS POEM CONTEST. The choice was difficult as all the poems that you sent to us were great and showed your talent. However, the jury decided that the winner is Zuzanna Jabłońska from class 1P.

Congratulations! We also have the pleasure to invite those of you who would like to listen to the poem read by its author to tomorrow's Christmas songs concert in the school gym at 1.30 pm.

Christmas time

The river stopped its journey for a while.

That’s what we all ought to do now,

We should stop and think about our last year…

Have I been the lightness to this world,

just like the candles which make forest brighter?

Did I lead people to the right goals,

just like the stars during a starry night do?

Or maybe I put obstacles in the way of somebody,

just like the logs make path impossible to cross.

Have I been gentle to others?

Was I like a soft jumper or like an itchy sweater?

Have I been a shelter for someone’s lost happiness,

Just like a little, wooden house along dark wilderness?

Whatever happened, now it’s time to make the world a better place.

It is time to start appreciating nature

and people around us;

to lie down on the frozen lake

and listen to its mysterious lullaby;

to breath the cold air

and feel its majesty;

to climb up the mountains

and admire sharp peaks.