W ramach ogólnopolskiego konkursu „Elektronika – by żyło się łatwej” zorganizowanego przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej udział wzięli uczniowie naszej szkoły: Jakub Kierasiński i Piotr Krzyczkowski z klasy 4TM2, pod opieką merytoryczną Marcina Makowskiego. W konkursie należało zgłosić praktyczne (ukończone) rozwiązanie z dziedziny elektroniki, automatyki lub robotyki.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 60 osób z całej Polski, które pracując samodzielnie lub w 2‑osobowych zespołach przesłały 38 projektów. Do finału zakwalifikowało się tylko 10 najlepszych prac, wśród których znalazło się rozwiązanie przedstawione przez uczniów ELEKTRONIKA pt. „Stanowisko do programowania sterownika PLC oraz panelu operatorskiego HMI sterującego przemysłowym transporterem taśmowym za pomocą przemiennika częstotliwości oraz badania zaawansowanych czujników optycznych wraz z elementami pneumatycznymi. Przygotowanie instrukcji do prowadzenia ćwiczeń symulujących realne warunki industrialne”.

W dniu 11 marca 2021 r. o godz. 9:00 uczestnicy pod okiem Jury zaprezentowali swoje prace, które w czasie finału rywalizowały o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody. Należy podkreślić, że poziom realizowanych prac był bardzo wysoki (m.in. można było zobaczyć zbudowanego od podstaw robota typu delta „Astra”, szybującego minisatelitę, czy czterogłowicową drukarkę 3D).

W tym miejscu należy podkreślić, iż mimo wysoko postawionej poprzeczki uczniowie ZSE zdobyli wyróżnienie I stopnia, otrzymując nagrody (dla każdego z nich) w postaci zestawów startowych zawierających sterowniki PLC S7-1200 firmy Siemens wraz z licencją na oprogramowanie Step 7.

Film prezentujący pracę Piotra Krzyczkowskiego i Jakuba Kierasińskiego można zobaczyć pod linkiem:

https://youtu.be/MBrI7bxc42E?t=1647

Transmisję z Gali Finałowej, zawierającą m.in. krótkie prezentacje wszystkich projektów, można zobaczyć na kanale YouTube https://youtu.be/MBrI7bxc42E?t=88

Uczniom serdecznie G R A T U L U J E M Y !!! i zapraszamy już wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji.