Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.

W dniach 27 i 28 kwietnia 2016r przedstawiciel firmy FESTO Pan. dr inż. Kamil Kiraga przeprowadził szkolenie dla nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych. Ważnym elementem szkolenia było aktywne uczestniczenie w nim, poprzez realizowanie ćwiczeń w oparciu o oprogramowanie FluidSIM w wersji 5, które umożliwia m.in. tworzenie schematów pneumatycznych i elektropneumatycznych oraz ich symulację. Oprogramowanie bazuje na rzeczywistych obiektach stosowanych w przemyśle.

Uczestnicy mieli za zadanie tworzyć schematy i symulować ich działanie (poprzez zastosowanie połączeń konwencjonalnych oraz za pomocą sterownika PLC). W programie szkolenia zastał omówiony także sposób reprezentacji i analizy automatyzacji układów pneumatycznych i elektropneumatycznych przy użyciu języka programowania GRAFCET. Język GRAFCET jest jednym z języków pozwalających na opisanie systemu odnoszącego się do urządzenia lub procesu technologicznego pracującego sekwencyjnie tj. krok po kroku. Może być stosowany w przemysłowych systemach sterowania niezależnie od wykorzystywanej technologii: elektryczna, elektromechaniczna, pneumatyczna.

Było to już drugie szkolenie o podobnej tematyce (realizowane w naszej placówce), a w planach są przewidziane kolejne szkolenia z zakresu mechatroniki.