Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.

Miło nam poinformować o sukcesie naszego ucznia Macieja Krzoska z kl. 3M w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. W dniu 1 kwietnia, pod opieką pani Barbary Czerskiej, Maciek wziął udział w zawodach finałowych Olimpiady. Zawody szkolne odbywały się w październiku zdalnie a okręgowe w styczniu stacjonarnie, w których to nasz uczeń uplasował się w pierwszej trójce w Polsce.

W zawodach centralnych w grupie elektryczno-elektronicznej startowało 19 uczniów z całego kraju, którzy mieli do rozwiązania jedno z dwóch zadań tematycznych a po krótkiej przerwie stanęli przed tzw. problemem technicznym. Wybrane zadanie, dotyczące stanów nieustalonych w obwodzie elektrycznym, Maciek rozwiązał jako jedyny i to po mistrzowsku w akademickim stylu. Problem techniczny polegał na przedstawieniu działań na etapie projektowania i budowy domu zeroenergetycznego oraz podaniu rozwiązań w zakresie źródeł energii wykorzystywanych w jego użytkowaniu.

Ostateczne wyniki ogłoszone zostały 21 kwietnia. Maciek znalazł się w gronie ośmiu najlepszych i uzyskał tytuł laureata i wiążące się z tym profity, np. zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego i wstęp na każdą uczelnię techniczną z pominięciem procesu rekrutacji (oczywiście po zdaniu matury za dwa lata)

Laureaci otrzymają także nagrody rzeczowe podczas oficjalnego zakończenia tej edycji, już 49-tej,Olimpiady Wiedzy Technicznej. Ponadto i szkoła i Rada Miejska przyznaje tym najlepszym, szczególnie uzdolnionym uczniom stypendia. Maciek będzie tez mieć ocenę celującą z wybranego przez siebie przedmiotu zawodowego. Warto podjąć wyzwanie w przyszłym roku w tej i innych olimpiadach i konkursach.

Gratulujemy Maćkowi ogromnego sukcesu!

Opiekunowie Olimpiady: Barbara Czerska i Marcin Weselski.