OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH W ELEKTRONICE I MECHATRONICE - ZAPISY

Olimpiada Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice o tytuł "Młodego Innowatora" ma charakter naukowo – techniczny, organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.

Szczególny nacisk olimpiada kładzie na nabywanie przez uczestników umiejętności praktycznych takich jak: projektowanie, budowanie nowych urządzeń bądź programów (aplikacji) komputerowych, oraz usprawnianie rozwiązań aktualnie znanych.

Prace nad projektem wymagają od uczestników twórczego myślenia, dużej pracy o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym.

Zawody I stopnia - zawody szkolne - przeprowadza Komitet Szkolny. Do udziału w nich może zgłosić się każdy uczeń szkoły – liczba uczestników jest nieograniczona.

Zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego, Olimpiada powiązania jest z zawodami właściwymi w dziedzinie elektroniki i mechatroniki, tj.: automatyk, technik automatyk, elektronik, technik elektronik, mechatronik, technik mechatronik.

Na etapie zawodów szkolnych uczestnik składa założenia do pracy. Założenia do pracy powinny być składane w formie pisemnej i zawierać:

• temat pracy,

• autorów pracy,

• dotychczasowy stan techniki (wiedzy) w obszarze planowanej pracy,

• zwięzły opis rozwiązania będącego przedmiotem przyszłej pracy,

• prezentację pozytywnych skutków zaproponowanych innowacji.

Na podstawie analizy przedstawionych założeń do pracy do udziału w zawodach II stopnia zostaną zakwalifikowane trzy najlepsze prace. Wyniki zostaną ogłoszone do 31 grudnia 2022 r., zaś w terminie do 20 marca 2023 r. gotowe prace stworzone na podstawie przedstawionych założeń powinny być przekazane do Komitetu Okręgowego.

Komitet Główny przyznaje uczestnikom biorącym udział w zawodach III stopnia – finale ogólnopolskim tytuł „Młodego Innowatora”.

Regulamin olimpiady dostępny jest na stronie organizatora:

https://www.pzswir.pl/olimpiady/elektronika-i-mechatronika

Warto dodać, że uzyskanie tytuły finalisty lub laureata olimpiady uprawnia do zwolnienia z procesu rekrutacji na niektórych uczelniach wyższych (należy sprawdzić w wybranej przez siebie uczelni) oraz zwalnia z części pisemnej egzaminu zawodowego w zawodach: technik automatyk, technik elektronik, technik mechatronik.

Link do komunikatu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy uprawniających do zwolnienia z przystąpienia do części pisemnej egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2022/2023

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-edukacji-i-nauki-w-sprawie-wykazu-turniejow-i-olimpiad-tematycznych-zwiazanych-z-wybrana-dziedzina-wiedzy-uprawniajacych-do-zwolnienia-z-przystapienia-do-czesci-pisemnej-egzaminu-zawodowego-w-roku-szkolnym-20222023

oraz w roku szkolnym 2023/2024

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-edukacji-i-nauki-w-sprawie-wykazu-turniejow-i-olimpiad-tematycznych-zwiazanych-z-wybrana-dziedzina-wiedzy-uprawniajacych-do-zwolnienia-z-przystapienia-do-czesci-pisemnej-egzaminu-zawodowego-w-roku-szkolnym-20232024

Autorami prac biorących udział w Olimpiadzie mogą być indywidualni uczniowie lub 2 - osobowe zespoły uczniowskie. W przypadkach wyjątkowych, dopuszcza się zespół 3-osobowy.

Więcej informacji oraz zapisy do olimpiady dokonują nauczyciele wchodzący w skład Komitetu Szkolnego:

Marcin Makowski -sala 209W

Krzysztof Bażyński

Artur Nowocień

Termin zapisu upływa z dniem 14 listopada 2022 r.

 

Zachęcamy do udziału w olimpiadzie!