Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.
TECHNIK TELEINFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie teleinformatyk informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: uruchamiania i utrzymania terminali i przyłączy abonenckich, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, montowania i eksploatacji systemów transmisyjnych, instalowania i eksploatacji systemów komutacyjnych,administrowania sieciami teleinformatycznymi.
Microsoft Imagine Premium
W ramach programu Microsoft Imagine Premium (d. DreamSpark Premium), w którym uczestniczy Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu, uczniowie i pracownicy mają bezpłatny dostęp do oprogramowania firmy Microsoft: systemy operacyjne Windows, Visual Studio, SQL Server, aplikacje Access, Project i Visio oraz biblioteka MSDN. Dystrybucja oprogramowania i kodów licencyjnych w ramach tej licencji jest realizowana w oparciu o elektroniczny serwis "ELMS WebStore for Microsoft Imagine.

W dniach 6-8 czerwca klasa 2P1 pod opieką p. Joanny Łyjak oraz p. Moniki Adamczyk odkrywała uroki stolicy Niemiec. Nie mogło zabraknąć obowiązkowych punktów na mapie Berlina, dlatego udaliśmy się na Alexanderplatz, z którego widać charakterystyczną wieżę telewizyjną górującą nad miastem, podziwialiśmy Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów, gdzie zachwyciły nas zbiory Muzeum Pergamonu, Neues Museum z popiersiem królowej Nefretete, Zamek Królewski.

Wędrowaliśmy alternatywnymi dzielnicami Friedrichshain i Kreuzberg przez parki Tiergarten i Mauerpark wzdłuż brzegów Sprewy, odkrywaliśmy uroki tajemniczych podwórek berlińskich Hackesche Hofe. Mieliśmy okazję zobaczyć najdłuższy mural na świecie (1316 m) – East Side Gallery czy pomnik wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego.

Fani historii mieli okazję zrobić zdjęcia przy najsłynniejszym przejściu granicznym pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim – Checpoint Charlie czy Bramie Brandenburskiej, Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma, Pałacu Charlottenburg. Nie zabrakło też chwili zadumy i refleksji przy Pomniku Holocaustu. W trakcie przejazdu do Poczdamu udało nam się zobaczyć Wannsee – miejsce konferencji z 20 stycznia 1942 roku, na której ostatecznie zatwierdzono ludobójstwo Żydów, Nowy Ogród z Pałacem Cecilienhof – znanym z obrad konferencji poczdamskiej – Churchilla, Trumana i Stalina.

Wielbiciele nowoczesności i techniki znaleźli coś dla siebie, odwiedzając Potsdamer Platz, Sony Center, Muzeum Techniki, Science Center Spectrum stanowiące skarbnicę wiedzy oraz interaktywnych doświadczeń.

Nie zabrakło też atrakcji dla znawców filmów kręconych w Berlinie, ponieważ udało nam się, dzięki przewodnikowi, odnaleźć lokacje związane z takimi produkcjami jak nominowany do Oskara „Królik po berlińsku” z 2009 roku ukazujący historię muru berlińskiego z perspektywy królików żyjących w tzw. strefie niczyjej, „ Good bye Lenin” czy serial „Gambit królowej”, którego kultowe sceny, choćby pojedynku szachowego z Marcinem Dorocińskim, który wcielił się w rolę Vasily Borgova – rosyjskiego mistrza ,były kręcone właśnie w Berlinie.

Berlin pozostanie w naszej pamięci jako miasto wielowymiarowe, wielokulturowe, gdzie teraźniejszość nawiązuje do przeszłości, a nowoczesna architektura współgra z zabytkowym charakterem stolicy Niemiec. No i była to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe w sytuacjach życia codziennego.

Fotorelację z wycieczki do Niemiec przygotował Krzysztof Kępka z klasy 2P1.