Naszą misją jest promowanie historii Polski. Młodzież, w której powinny być pokładane nadzieje chce być i jest dumna z dziejów swojego narodu. Kiedy mówi się, że należy patrzeć tylko w przyszłość, że należy zapomnieć o przeszłości, odbiera się społeczeństwu tożsamość, a jak powiedział Józef Piłsudski - „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Konkurs Patria Nostra to zawsze spotkanie z wydarzeniami, z niezwykłymi postaciami, które niegdyś bardzo pozytywnie wpisały się w polskie dzieje.

Zachęcamy młodych ludzi do spoglądania w przeszłość, ukazywania swojej wizji historii przy użyciu nowoczesnych technik, po to żeby zrozumieli dlaczego tak bardzo chcemy aby pamiętali kim są i jak bogata i piękna jest nasza polska historia.

DLA KOGO - konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, a także do młodzieży polonijnej z całego świata. W konkursie przewidziany jest udział ok. 30 szkół z każdego województwa. Każda szkoła może zgłosić 1 drużynę 4osobową złożoną z 3 uczniów i nauczyciela.

ZADANIE KONKURSOWE - stworzenie 60-cio sekundowych filmów i animacji prezentujących ważne wydarzenia z historii Polski. Prace mogą być wykonane różnymi technikami - poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów (przeważnie samych uczniów) aż po tzw. machinimę - animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych.

TEMATY PRAC KONKURSOWYCH - dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników konkursu poprzez KONTO UCZESTNIKA, na które można zalogować się za pośrednictwem strony internetowej Konkursu. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym. Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku.

HARMONOGRAM

REJESTRACJA do 31 marca 2022

NADSYŁANIE PRAC do 31 maja 2022

GŁOSOWANIE czerwiec 2022

GALE FINAŁOWE jesienią 2022

REJESTRACJA uczestników odbywa się poprzez stronę internetową konkursu www.konkurs-patrianostra.pl

KOMUNIKACJA - każda drużyna otrzyma własne KONTO UCZESTNIKA, na które można się zalogować. Konto służy do bieżącej komunikacji z organizatorem, do przesyłania prac konkursowych oraz do głosowania na najlepsze prace. Działanie konta zbliżone jest do funkcjonalności skrzynki email.