Zdalna edukacja

• Nauka zdalna polega na zapoznawaniu się z różnego rodzaju cyfrowymi materiałami udostępnionymi w sieci Internet pod kierunkiem i aktywnym przewodnictwem nauczyciela.
  • Formy kształcenia dzielimy na synchroniczne interaktywne (uczeń i nauczyciel pracują w tym samym czasie, prowadząc komunikację w czasie rzeczywistym) oraz asynchroniczne (słuchacze mają dostęp do materiałów udostępnionych przez sieć, przyswajają wiedzę, realizują zadane ćwiczenia, wypełniają testy, itd.).
  • Rezultaty działań zarówno w kształceniu synchronicznym, jaki asynchronicznym mogą być przedmiotem oceny.

Jak przygotować się do nauki zdalnej

1. W pierwszej kolejności zadbaj o swoje „domowe biuro”.

• Nie otwieraj podejrzanych linków i maili.
  • Pamiętaj, aby nie korzystać ze stron internetowych, co, do których masz wątpliwości.
  • Pamiętaj, żeby zadbać o higienę pracy przy komputerze. Rób, co jakiś czas, kilkuminutowe przerwy, podczas których najlepiej wstań, poruszaj się trochę i zamknij oczy. Zadbaj o właściwe ustawienie monitora komputera i dopasowania siedzenia do Twojego wzrostu.
  • Istotne jest również, aby w twoim otoczeniu był względny porządek. Wszelkiego rodzaju rozpraszacze w postaci działającego telewizora, biegających dzieci powinny pozostać przynajmniej poza zasięgiem wzroku. Bardzo istotna jest konieczność skupienia się na wykonywanych obowiązkach.
  • Ustal sobie plan działania na dany dzień, uwzględniając czas przeznaczony na wykonanie zadań.
  • W ramach utrwalenia materiału zachęcamy Cię do tworzenia map myśli, co pozwoli na jeszcze lepsze połączenie poszczególnych treści.
  • Zadania przygotowane online rozwiązuj na bieżąco. Poszczególne zagadnienia poruszane w materiałach, połącz z materiałami edukacyjnymi w podręczniku oraz zamieszczonymi na rekomendowanych przez nauczyciela filmach instruktażowych.
  • Jednym z podstawowych elementów jest niezbędna przestrzeń do nauki, pracy. Idealnie, jeśli masz możliwość przeznaczenia oddzielnego pokoju na gabinet. W większości jednak z Was może być to problematyczne, jednak spróbujcie zadbać o ciche i spokojne miejsce w domu, tak abyś mógł się skupić na swojej pracy. Pamiętaj, że miejsce do pracy jest istotnym warunkiem efektywnej nauki.

2. Lekcja on-line

• Pozostanie w piżamie nie sprzyja trybowi „praca i nauki”. Oczywiście nie chodzi o zakładanie garnituru bądź pięknej sukni, tylko o schludny, wygodny strój, którego nie powstydzisz się podczas rozmowy z użyciem transmisji wideo z uczniami czy nauczycielem.
  • Warto także pamiętać o ustawieniu kamery w taki sposób, żeby nie była skierowana na pozostałych domowników. Dobrze też poprosić pozostałych domowników, aby nie pojawiali się w kadrze i nie przeszkadzali w czasie transmisji.
  • Dźwięk w rozmowach wideo jest płaski. Nie ma tam głębi, nie ma stron, z których dochodzi. Jeśli dwie lub więcej osób mówi w tym samym czasie, nie ma najmniejszej szansy zrozumieć, co mówią. Dlatego wycisz czasami mikrofon, daj innym dojść do głosu. Słuchaj.

3. Co w sytuacji, kiedy komputer jest wykorzystywany przez pozostałych członków rodziny?

• Można śmiało założyć, że nie w każdym domu każdy członek rodziny posiada swój własny komputer. Wówczas niezbędne jest opracowanie szczegółowego harmonogramu użytkowania komputera tak, aby nasza nauka i praca nie utrudniała życia innym domownikom.
  • O ile cześć nauki możemy wykonywać w sumie o dowolnej porze, to Nasza dostępność może okazać się niezbędna w określonych godzinach, kiedy to mogą być realizowane spotkania z nauczycielem. Dlatego ustal sobie plan działania na dany dzień.

4. Zadbaj o czas „po pracy, nauce”

• Ważne jest, aby po godzinach „odciąć się od pracy, nauki”.
  • Długie przesiadywanie przy komputerze obciąża zarówno ciało, jak i psychikę. Przez wiele godzin siedzisz w jednej pozycji, powtarzasz te same ruchy dłońmi, masz wzrok wbity w ekran. To sprawia, że po całym dniu odczuwasz zmęczenie i ból w różnych częściach ciała

Na pewno w obecnej sytuacji wszyscy powinniśmy się wykazać cierpliwością i zrozumieniem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci

Musimy być także świadomi zagrożeń, jakie mogą się pojawić podczas nauki zdalnej przy wykorzystaniu sieci Internet. Dlatego zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.

• Używaj oprogramowania zabezpieczającego, stosuj program antywirusowy i dbaj, aby był zawsze aktualny.
  • Od dłuższego czasu użytkownicy Internetu otrzymują e-maile łudząco podobne do wysyłanych przez Pocztę Polską, firmy kurierskie czy telekomunikacyjne. Dlatego nie otwieraj, nie odpowiadaj i nie przesyłaj dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znasz osoby wysyłającej i nie sprawdziłeś zawartości programem antywirusowym
  • Phishing może dotyczyć również aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem.
    To oznacza, że atakujący może podszyć się np. pod służby sanitarne.
  • Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
  • Bądź dyskretny. Informacje, które publikujesz, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich.

Poradnik MEN

Jak koordynować kształcenie na odległość, co należy do obowiązków dyrektorów i nauczycieli, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w poradniku MEN przygotowanym dla nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców – poradnik.