“Christmas Bells” by Henry Wadsworth Longfellow

I heard the bells on Christmas Day

Their old, familiar carols play,

And wild and sweet

The words repeat

Of peace on earth, good-will to men!

English teachers announce the contest for the best CHRISTMAS POEM written by the students.

Rules:

The contest is for all students.

You must write a poem about Christmas time or anything connected with this holiday (christmas tree, carols, celebrations, etc)

It must be written in English.

The length is not restricted.

It must not include inappropriate vocabulary.

It cannot be copied.

It must be handed in to Mrs Mamczarz or Mrs Wyszyńska until 15th December 2019.

The winner will get 6 in English and he or she will read the poem during the Christmas Concert before the Christmas break. The poem will also be presented on the school website. A small surprise is being prepared for the winner.

The best poem will be chosen by English teachers and a group of the fourth grade students.

If you are a creative teacher, you are also welcome to try.

We hope that this wonderful time will awake a poet in your souls. Take pens and paper and start writing the most beautiful Christmas poems ever.

MERRY CHRISTMAS!

CHOINKA